Wycieczki w okresie letnim to coś co Polacy lubią najbardziej i na co czekają cały rok. Lubimy podróżować, zwiedzać nowe miejsca i poznawać zakątki Polskiej ziemi. Turystyka w naszym kraju w niektórych regionach jest rozwinięta na bardzo wysokim poziomie. Są miasta które żyją i utrzymują się głównie dzięki atrakcją turystycznym, które się w nim znajdują. Sandomierz jest miastem typowo turystycznym, w którym jest wiele atrakcji, zabytków wartych poznania i zobaczenia. Dlatego warto właśnie do niego zorganizować sobie krótką wakacyjną wycieczkę. Miasto to leży w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Położone jest nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, dlatego zdarza się że miasto nazywane jest małym Rzymem. Sandomierz jest usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską.

Większość zabudowy wraz z pięknym historycznym centrum, uznana została w 2017 za pomnik historii. Popularność tego miasta bez wątpienie wzrosła dzięki, Polskiemu serialowi „Ojciec Mateusz” kręconego na jego ulicach, ale powodów by się nim zakochać i zachwycać jest naprawdę wiele. Najlepszym miejscem by zacząć zwiedzanie tego urokliwego miejsca jest rynek na którym rozegrało się bardzo dużo scen do właśnie tego serialu. Następnie warto zwiedzić zabytki chrześcijańskie tego pięknego miasta, a oto one: Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu z XIII wieku, jeden z najstarszych polskich ceglanych budowli, z późnoromańskim portalem z cegły i skrzydłem klasztornym, Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Marii Panny, czternastowieczna, z ciekawa i piękną polichromią z 1421 roku oraz starą dzwonnicą i wąwóz Św. Królowej Jadwigi, wyżłobiony przez wodę w pokładach lessowych, z roślinnością stepową. Warto też przyjrzeć się innym, wartym uwagi zabytkowym miejscom w tym mieście, a są to między innymi: brama Opatowska, jedyna z czterech zachowana obecnie brama wjazdowa do miasta, której budowę ufundował król Kazimierz Wielki.

Ratusz z XIV wieku z ośmioboczną wieżą i renesansową attyką, Zamek Kazimierzowski, czternastowieczny, który był siedzibą polskich królów. Niestety w dużym ucierpiał w trakcie potopu szwedzkiego, na ten moment zachowało się jedynie jedno ze skrzydeł. Ludzie chętnie odwiedzają również podziemną trasę Turystyczną pod Starówką z XIII wieku. Jest to jedna z najdłuższych takich tras w Polsce ma ona aż 470 metrów i możliwość zwiedzania jej mamy od 1977 roku. W mrocznych i ciemnych piwnicach, składach kupieckich i korytarzach z temperaturą około 15°C od stuleci przechowywano butelki z winem. Z miejscem tym wiąże się pewna legenda. Według legendy Halina Krępianka przeprowadziła tą trasą Tatarów, ratując Sandomierz przed ich najazdem i wraz z nimi zginęła, gdy mieszkańcy odcięli najeźdźcom drogę, blokując ją głazami. Sandomierz to miasto idealne na weekendowy wyjazd, w którym na pewno nie będziesz się nudzić.