Miasto na Dolnym Śląsku, w południowo-zachodniej części Polski, które do końca II wojny światowej było częścią Niemiec. Został poważnie zniszczony podczas wojny i był świadkiem prawie całkowitej wymiany ludności pod koniec tego okresu, ale od tego czasu został odbudowany i zrewitalizowany, aby stać się jednym z najbardziej tętniących życiem miast Polski.

Historia Wrocławia, znanego również pod niemiecką nazwą Breslau, sięga X wieku. W ciągu swojej historii był przekazywany między Polską, Czechami, Austro-Węgrami i Niemcami. W czasach Cesarstwa Niemieckiego w drugiej połowie XIX wieku Breslau było trzecim co do wielkości miastem. Rozwijał się jako duży ośrodek przemysłowy, wojskowy i administracyjny, niewiele ucierpiał podczas I wojny światowej i szybko wyzdrowiał, ale wraz z nadejściem nazizmu czasy zaczęły wyglądać o wiele mniej wesoło. Nazizm miał jedną z największych baz wsparcia w mieście, a kiedy prześladowania Żydów nabrały rozpędu w III Rzeszy od 1938 roku, miasto w tamtym okresie cieszyło się ogromną popularnością.

Partyzan Hill nie jest zabytkiem jako takim, ale być może przedmiotem zainteresowania niektórych turystów. Ten dziwnie nazwany pagórek był kiedyś częścią pierwotnych bastionów dawnych fortyfikacji Wrocławia, które zostały rozebrane w czasach napoleońskich. Później został przekształcony w przestrzeń publiczną, a obecne rozpadające się kolumnady w kształcie półksiężyca pochodzą z tego okresu. Podczas II wojny światowej podziemne bunkry pod wzgórzem stały się siedzibą dowództwa nazistowskiego we Wrocławiu. Po wojnie najwidoczniej mieściło się w nim muzeum. Ale teraz to miejsce jest w dużej mierze opuszczone i zrujnowane. Po północnej stronie wzgórza widać strukturę przypominającą bunkier. W przeciwnym razie to tylko atmosfera rozkładu może spodobać się niektórym mrocznym turystom. Turystyka we Wrocławiu jest bardzo rozbudowana – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Mówiąc o dziwnych rzeźbach: Wrocław słynie ze swojego bogactwa pod tym względem. Szczególnie znane są liczne małe brązowe krasnale, które można znaleźć wszędzie w centrum miasta i poza nim. Sporo jest naprawdę zabawnych, takich jak para gnomów hazardowych, niektóre z kartami do gry, inne z jednorękim bandytą, które zauważyłem w pobliżu Anonimowych Pieszych. Ale miej oczy otwarte, a zobaczysz dziesiątki innych. Kolejnym nieoczekiwanym, poważniejszym zabytkiem, który znalazłem na rynku w samym sercu Starego Miasta, jest pomnik poświęcony Dietrichowi Bonhoefferowi, niemieckiemu działaczowi ruchu oporu, który urodził się w Breslau.

Jeśli chodzi o apartamenty we Wrocławiu to są one dostępne w atrakcyjnych cenach. Po II wojnie światowej popularna sala została wykorzystana do wystawienia wystawy „Ziemie odzyskane”, bezlitosna kampania propagandowa mająca na celu uspokojenie Polaków przerysowanymi granicami ich kraju. W centrum warto też zwrócić uwagę na detale architektoniczne, takie jak ciekawe czaszki na jednym z budynków na Starym Mieście lub dom towarowy „Renoma” na południe od Starego Miasta. Ten ostatni pochodzi z 1930 roku – i na całej zewnętrznej fasadzie widać pozłacane głowy, które reprezentują szeroki świat.