Wakacje to najlepszy czas w roku, chyba każdy na nie czeka. Na chwilę relaksu, błogostanu, nic nierobienia i niczym się nieprzejmowania. Większość Polaków w tym czasie planuje dłuższy urlop, ale nie każdy ma taką możliwość. Praca i codzienne obowiązki bywają przeszkodą by zaplanować chociażby tygodniowy wyjazd. Dobrze zaplanować sobie kilka krótszych wypadów poza dom na przykład weekendowych, by choć na chwile oderwać się od problemów codzienności. W Polsce i poza jej granicami jest wiele interesujących i zachwycających miejsc, które każdy powinien odwiedzić, a dla których nie trzeba poświęcać więcej niż 3 dni. Ciekawe miejsca w Polsce są na praktycznie na każdym kroku i miast turystycznych jest coraz więcej. Fajną i ciekawą propozycją na krótki wakacyjny wyjazd jest wybranie się na Dolny Śląsk, a konkretnie do Kazimierza Dolnego. Turystyka w Kazimierzu jest wysoko rozwinięta i nie brakuje tam miejsc dla których warto tam się wybrać. Ale zacznijmy od początku.

Kazimierz Dolny to urokliwe miasto położone w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. To malownicze miasto, którego początki sięgają XI wieku. Swą nazwę zawdzięcza księciu małopolskiemu Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Przymiotnik „Dolny” został dodany w latach późniejszych w celu odróżnienia osady od Kazimierza założonego pod Krakowem. Najważniejszy punkt, od którego najlepiej zacząć zwiedzanie w urokliwym Kazimierzu Dolnym to rynek. Jest to miejsce gdzie splatają się drogi przyjezdnych z codziennym życiem mieszkańców Kazimierza. Na tym placu mają miejsce rozmaite wydarzenia kulturalne takie jak koncerty, wystawy artystyczne lub spotkania z znanymi osobistościami. W dni targowe czyli we wtorki i w piątki, od zawsze odbywa się tu handel. Na początku historii miasteczka rynek był delikatnie mniejszy. W okolicach rynku rozmieszczonych jest kilka bardzo interesujących zabytków.

Miedzy innymi jest to Kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Kościół farny jest przepiękny w stylu renesansowym. Będąc tam zwróć uwagę na rokokowe konfesjonały, niesamowity żyrandol z głową jelenia z początku XVII w., a przede wszystkim na oryginalne i oszałamiające organy, które są w tym momencie najstarszym zachowanym w całości tego typu instrumentem w Polsce. Jatki koszerne to kolejny budynek, który znajduje się w pobliżu Małego Rynku zaraz obok synagogi. Powstał on pod koniec XVIII wieku. Jest to miejsce gdzie sprzedawano mięso. Zwierzęta na mięso w tym miejscu były zabijane zgodnie z żydowskimi tradycjami religijnymi. Będąc w Kazimierzu Dolnym i jego okolicach nie możemy pominąć Zamku, a raczej jego ruin z XIV – XVI wieku oraz zamku w Janowcu nad Wisłą, który w tym momencie stanowi siedzibę jednego z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Turystyka w Kazimierzu ma nam bardzo wiele do zaoferowania, naprawdę warto tu wpaść choć na chwilę i dać się zachwycić temu miejscu.