Większość osób myśląc o wakacyjnym wyjeździe myśli o morzu, plaży i morskiej bryzie. Wygrzewaniu się na piasku w blasku słońca i pływaniu w ciepłej, słonej wodzie morza. Lecz są też osoby które preferują spędzanie wakacyjnego urlopu w górach. Góry to aktywnie spędzony czas na szlakach, wędrując i podziwiając zapierające dech w piersiach widoki. Nie chcąc wyjeżdżać poza granice naszego kraju nie wiele tracimy. W Polsce mamy wiele możliwości. Osoby które uwielbiają wędrówki po szlakach i zdobywanie szczytów górskich z całą pewnością znajdą coś dla siebie pośród polskich gór. W naszym kraju znajduje się wiele górskich zakątków, które dają możliwość turystom na różne formy spędzania urlopu. Korona Gór Polski to lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich do których należą trzy łańcuchy górskie: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie.

Tatry są najwyższym szczytem w łańcuchu górskim Karpat i w ogóle między Alapami, a Uralem i Kaukazem. Są one częścią Łańcucha Tatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich. Tatry możemy podzielić na: Tatry zachodnie, gdzie najwyższy szczyt to Bystra mający: 2248 m, po polskiej stronie jest to Starorobociański Wierch który ma 2176 m, a na Tatry wschodnie czyli Tatry wysokie z najwyższym szczytem w Polsce Rysy 2499m i Tatry Bielskie. Turyści najczęściej spacerują dolinami, z których najpopularniejsze to Dolina Kościeliska, Chochołowska czy Pięciu Stawów. Jest wiele szlaków dla osób mniej lub bardziej zaawansowanych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjazd w góry jest idealną formą spędzania wolnego czasu nie tylko dla miłośników wędrówek ale też dla rodzin z dziećmi. W górach nie trzeba tylko spacerować po wyznaczonych szlakach podziwiając widoki, faunę i florę, ale również można się wspinać co jest bardzo dobrą opcją dla osób lubiących podejmować nowe wyzwania. Zdobycie szczytu wspinając się na niego daje wiele satysfakcji i duża dawkę adrenaliny.

Planując wyjazd w tatry warto pomyśleć o kilku dniach ponieważ jest wiele atrakcji, tras do przejścia i miejsc do zobaczenia. Zastanówmy się nad miejscem gdzie będziecie mogli wrócić, odpocząć po aktywnym dniu i przenocować. Warto się zastanowić na czym nam zależy i czego potrzebujemy podczas urlopu. Dobrym pomysłem na nocleg w górach są hostele które są bardziej atrakcyjne cenowo niż hotele. Hostel różni się od hotelu liczbą miejsc w pokojach, łóżkami piętrowymi i współdzieleniem części wyposażenia oraz pomieszczeń takie jak kuchnie czy łazienki. Dla osób, które planują długie całodniowe wędrówki hostel wydaje się być idealny. Dlaczego? Ponieważ najczęściej posiadają one kuchnie w której można przygotować sobie samodzielnie posiłek, który następnie możemy wziąć ze sobą na wycieczkę po górach. Hostel posiada również inne dodatkowe plusy. Miedzy innymi wykupując miejsce w koedukacyjnym pokoju można poznać nowe, ciekawe osoby i stworzyć przyjacielską więź, czasem na lata.