Da się wyróżnić takie miejsce na mapie Europy charakteryzujące się brakiem hałasu, spokojem, równowagą. Niczym nieograniczona przestrzeń, natura i zwierzęta. Oto cała Finlandia.

Olśniewająca siła natury
Ten północny kraj robi niezwykłe wrażenie nie tylko ogromną liczbą niesamowitych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nieokiełznanym lasem. Każdy podróżnik ma możliwość zagłębienia się w dowolne okolice (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wchodzenia do lasów, które znajdują się w prywatnych rękach), przejść się po leśnej ściółce i uzbierać pełne pojemniczki leśnych owoców. Co zdumiewające, na terenie kraju występuje ponad 30 parków narodowych, a wstęp do nich jest bezpłatny. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, bardzo często występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków narodowych, trzeba uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być niemal pewnym, iż w pierwszym ze wspomnianych napotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają wyjątkowo malownicze krajobrazy, na które składa się spora ilość zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia to kraj jaki z całą pewnością można odwiedzić o każdej porze roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, jaki zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę.

Urok najbardziej znanych ośrodków miejskich
Odwiedzając Finlandię, warto odwiedzić parę największych ośrodków miejskich, jakie są atrakcyjne dla turystów pod względem zabytków i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę państwa. Stolica kraju zauroczy wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, a także niezwykle przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura a także wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Turystów zainteresują także miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) jak również Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zdumiewające wyjątkowymi arcydziełami sztuki. W Tampere czyli przemysłowym centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury urbanistycznej. Rovaniemi zainteresuje oryginalnym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieba
Pośród atrakcji, jakich nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To zjawisko, które powszechnie występuje pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można obserwować 10 do 20 dni każdego roku. Choć odpoczywając w Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem państwa, da się być świadkiem zorzy niemal codziennie, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – nie może być żadnej chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zdobyła miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie zachodzi zupełnie w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia słynie z wielu zapierających dech w piersiach terenów. Wśród Najbardziej znanych wymienić można Naantali – miasto portowe, w którym został założony park rozrywki Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Następnym istotnym punktem w trakcie wyprawy musi stać się podbiegunowa Laponia, w której największą atrakcją z pewnością będą odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja, która obsługuje wycieczki także latem. W leżącym w bliskim sąsiedztwie Santa Parku można zobaczyć Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Trzeba zobaczyć również wioskę lodową, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Wśród obligatoryjnych miejsc do zobaczenia znajduje się także zamek ze śniegu (Kemi), W niektórych rejonach z łatwością można spotkać zaprzęgi psów Husky czy też składające się z reniferów. Dużą popularnością cieszą się także sauny fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako teren spotkań z przyjaciółmi a także odpoczynku. Prostota fińskich smakołyków zdumiewa takimi przysmakami jak na przykład potrawy przygotowywane z reniferowego mięsa.