To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie dziwi informacja, iż jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i bogatych miast świata. Tak jest ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie ograniczoną zonę ekonomiczną. Trudno sobie wyobrazić, że niegdyś to była wioska zamieszkała przez rybaków. Przebywając w Dubaju doświadczymy przepychu, obejrzymy nowatorskie projekty wieżowców, a dodatkowo rewelacyjne atrakcje turystyczne.

Na początku trzeba zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go poziomu Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca na ziemi. Żeby dostać się na górę, nic tylko wejść do modernistycznej windy, która rusza z prędkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło architektoniczne będące wizytówką współczesnej inżynierii, hołdem dla nauki, technologii oraz wzornictwa. Pokazuje niezwykle szybki rozwój, a także pełni funkcję pomnika przepychu z którym są związane niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

Spacerując w okolicy tego budynku, można spotkać najpiękniejsze multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym stawie i mają rozbudowany, wielowymiarowy, okazały repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny są zdolne wyrzuć strumienie na wysokość dochodzącą do 150 metrów. Będąc w tym mieście przede wszystkim należy przejechać się najnowocześniejszym metrem na świecie. Jeśli usiądziesz w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak maszynista – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest zupełnie zautomatyzowane. Z perspektywy przedniej szyby można podziwiać niezapomniane widoki tej współczesnej metropolii.

Dubaj zadziwia takim ciekawostkami jak budowanie bałwana i pościg na nartach – dla tego miejsca nie ma w ogóle znaczenia, iż mieści się w zasadzie na piaskach. Zrobienie takich rzeczy jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.

Wśród widoków godnych zobaczenia jest dzielnica Dubai Marina, która ciągnie się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Znajdują się tam wieżowce, galerie handlowe, sklepy i wyjątkowy deptak, który po zapadnięciu wieczoru odkrywa podświetlony port.

Jeżeli będziesz miał ochotę na kawę, musisz koniecznie odwiedzić pierwszą pijalnię kawy na ziemi oferującą najwyższej klasy mleko wielbłądzie. Można również spróbować takiego wyjątkowego przysmaku w formie lodów lub deserów.

Jeśli najbardziej zależy ci na wyszukaniu nietypowych prezentów, warto odwiedzić Gold Souk i wynegocjować najkorzystniejszą kwotę za złotą biżuterię.

Godnym odwiedzenia punktem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które kojarzą się z tym miejscem jak żadna inna atrakcja. Są emblematem Dubaju i składają się kompleksu dwóch wież, których podstawy są w kształcie trójkąta: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.

Dubaj jest równoznaczny z bogactwem także pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab to jest symbol tego miejsca stanowi prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny na świecie wyjątkowy hotel. Budowla ma formę gigantycznego żagla. Jej wzniesienie wyznaczono na 1999 rok na sztucznej wyspie. Osoby korzystające z hotelu otrzymują w pakiecie nieograniczony w żaden sposób dostęp do parku wodnego Wild Wadi. Hotel ten to element całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego charakterystycznych budowli jest ta w kształcie fali.

Będąc w tym mieście zobaczymy ponadto wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przywodzi na myśl pałac z baśni o Alladynie.

Warto również poświęcić chwilę czasu na przebycie Dubai Creek w sposób tradycyjny – przy użyciu drewnianej łodzi (abra) a także zjeść kolację w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. To miejsce jest złożone z labiryntu ciemnych uliczek odznaczających się wyjątkowym arabskim charakterem.

W dalszej kolejności można udać się do Union House, a potem pojechać do Abu Dhabi, gdzie będziesz mieć możliwość obejrzenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla amatorów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu na świecie.

Znanym i uwielbianym w tym miejscu sportem są zawody wielbłądów, można powiedzieć, iż to narodowy sport Arabów, zatem nie powinno go zabraknąć również w tak futurystycznym mieście. Dla żądnych przygód, są opcje, żeby również pojechać na pustynne safari i odbyć szalony przejazd terenowy przez pustynne wydmy. Natomiast dla tych wyjątkowo śmiałych, Dubaj przygotował skok ze spadochronem, który poleca się wykonać u podnóża sztucznej palmy Palm Jumeirah.