Ostre burrito, sombrero, pływające ogrody, barwne czaszki i La Catrina na Fiesta de los Muertos – to skojarzenia przychodzące na myśl, gdy rzuca się hasło: Meksyk. Co ma do zaprezentowania kraj zaludniony niegdyś przez Azteków?

Miasto cudów

podstawowe poznawanie stolicy to oglądanie placów i niezwykłych kościołów. Zadziwiające jest to, że w otoczeniu ołtarzy można zawiesić kłódki z modlitwami o pomyślność i zdrowie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Nieudawaną kulturę i zwykłych obywateli tego kraju można spotkać w paru różnorodnych okolicach. Zwiedzanie można rozpocząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jednego z najprzestronniejszych stadionów na świecie). Całkiem sporo powie turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej czy gmach Soumaya (głównie prezentuje sztukę Dalego). W Megalopolis koniecznie należy zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę budowaną w latach 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z najobszerniejszych katedr wybudowanych na świecie. Kolejny rekord należy do placu miejskiego, którego pole powierzchni dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mówimy oczywiście o Plaza de la Constitución (znanym też jako Zócalo). Tuż obok można zobaczyć wzniesiony na azteckich ruinach Palacio Nacional. W przypadku gdy zależy nam na obeznaniu się z lokalną architekturą, genialnym na to sposobem jest odwiedzenie pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie ciasnych uliczek, rynków i kolorowych zabudowań – idealny przykład hiszpańskiej architektury epoki kolonialnej. Wśród budowli pochodzących z okresu kolonizacji, należy spotkać także kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przywodzić na myśl opowieść z dreszczykiem.

Znaczące ruiny

Wśród najbardziej znaczących atrakcji turystycznych Meksyk wskazuje Palenqué to jest ruiny miasta Majów. Miejscowość ta jest położona na południu Meksyku w regionie Chiapas, tam znajduje się także stanowisko archeologiczne stanowiące podstawową atrakcję. Pozostałości dawnego terytorium zamieszkiwanego niegdyś przez cywilizację Majów, a odkrytego bagatela w 1746r. zapewniają sporo niezapomnianych wrażeń. Kamienne zabudowania wyłaniające się z dżungli tropikalnej to krajobraz, który powinien zaliczyć każdy kto odwiedza to państwo. Naturalnie ogromną sensację stanowi Świątynia Inskrypcji to jest miejsce pochówku Pakala Wielkiego – legendarnego władcy. To miejsce kultu ma formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć schodków. Docierając na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Oczywiście pozostałości znajdującego się pod ziemią akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i wyprawa życia

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do kształtu dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po sobie między innymi starożytny kompleks pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników oraz El Caracol (czyli Ślimak). To jeden z siedmiu nowych cudów świata, przez to trzeba go zobaczyć. Te ogromne przestrzenie obfitujące w ruiny budynków budzą podziw nie tylko między archeologami, ale staną się niemałą gratką dla miłośników Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, można odwiedzić najdawniej zbudowaną w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno nie wspomnieć również o azteckim centrum kultu – Teotihuacán.

Jak przeżyć przygodę życia?

Pasmo Sierra Madre de Chiapas to świetna szansa na poznanie pereł ukrytych w przyrodzie. Płynąca tamtędy rzeka Grijalva wpływa na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać z dwugodzinnego rejsu łodzią po tym miejscu, aby być pewnym niezapomnianych doświadczeń. To całkiem spektakularne miejsce, które jest projektem samej natury bez pomocy człowieka. Zamieszkuje ją wiele dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można ponadto zajechać do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Gdy chcemy zobaczyć jak w Meksyku wyglądają słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie należy wybrać się do jego wakacyjnej wizytówki czyli do Cancún, gdzie można obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków czy też nurkować. Wśród najważniejszych atrakcji zapewniających podróżnikom pozytywnie szokujące wrażenia znajdują się także: cenota skryte pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których można spotkać flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Warto również wybrać się na podziwianie robiącego wrażenie, gigantycznego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.