Dolny Śląsk jest bardzo atrakcyjny turystycznie regionem Polski. Jego bogata historia, związana głównie z górnictwem i wydobyciem, a także z II wojną światową, której wspomnienia przyciągają w te tereny niezliczone rzesze pasjonatów historii i podróży. Dolny Śląsk ma wiele ciekawych miejsc, w których można się bezpośrednio zetknąć z historią.

Z pewnością najciekawszymi są różnego rodzaju fortyfikacje, na przykład zamek w Chojniku lub Zamek Książ, ale też cały kompleks Riese. Kompleks ten cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim od momentu pojawienia się informacji o rzekomym odnalezieniu tak zwanego złotego pociągu na trasie do Wałbrzycha. Od tego czasu pasjonatów historii tego regionu przybyło bardzo wielu. Na Dolnym Śląsku warto zwiedzić przede wszystkim kompleks Osówka, czyli podziemne miasto, a także Włodarz, Molkę i regiony Głuszycy. Wielu turystów odwiedza też górę Ślężę związaną z kultem boga Votana i innych bóstw znanych w tym regionie. Turyści, którzy chcą odpocząć w regionie, mają do dyspozycji bardzo bogatą ofertę noclegową, a każdy hotel oferuje zróżnicowane udogodnienia, w tym dobrze wyposażone łazienki, pokoje, bezpłatny internet, miejsce parkingowe, a także siłownię i strefę SPA. Wielu turystów chętnie przyjeżdża też nad jezioro, gdzie może obcować z naturą i oddać się długiemu odpoczynkowi. W regionie Dolnego Śląska naprawdę wiele jest do zobaczenia i wiele do odkrycia. Nie dziwi fakt, że tymi terenami najbardziej pasjonują się miłośnicy historii, dlatego że tutaj obcowanie z tą historią jest żywe i bardzo prawdziwe. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zwiedzić miejsca niedostępne, a jeśli dobrze pójdzie, nawet odkryć jakąś ciekawostkę, o której do tej pory nikt nie wiedział.

Dla wielu z nas taka wycieczka to też świetny sposób na rozładowanie stresu i spędzenie czasu ze swoją rodziną. Region Dolnego Śląska jest odwiedzany nie tylko latem, ale też wczesną wiosną i wręcz późną jesienią, kiedy to bardzo łatwo można eksplorować szczególnie kompleksy leśne. Latem, gdy roślinność jest bardzo bujna, widoczność w tych kompleksach i możliwość poruszania się po nich jest ograniczona. Kiedy roślinność jeszcze nie zakwitnie lub tuż po tym, gdy opadną ostatnie liście, naszym oczom ukazuje się wiele widoków, które wcześniej były niedostępne. To też sprawia, że każda wycieczka jest nie tylko łatwiejsza, ale i efektywniejsza. Spacer po leśnych ścieżkach Dolnego Śląska, podziwianie zagadek miejscowości takich jak Wałbrzych czy Kamienna Góra oraz przypatrywanie się historii tego regionu to fantastyczny pomysł nie tylko na weekendowy wyjazd, ale też na dłuższe wakacje trwające tydzień lub dwa tygodnie. Z pewnością, zanim wybierzesz się w te tereny, musisz dobrze zaplanować swój wyjazd. Najlepiej zaplanować go co do dnia i dowiedzieć się, jakie są godziny otwarcia poszczególnych obiektów i jakie ceny obowiązują w przypadku wejść do tych obiektów. Wycieczka na Dolny Śląsk nie musi być droga, ale może być bardzo pasjonująca i przede wszystkim może sprawić, że zapałasz ogromną miłością do historii tego terenu i że zechcesz poznać ją bliżej.