Jednym z najbardziej zaludnionych państw na świecie (8 miejsce), którego gospodarka w dużej mierze rozwija się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To obszar mnóstwa wspaniałych równin, malowniczych pagórków i gęstych lasów deszczowych – mocno zróżnicowany w kwestii widoków zagadkowy kawałek ziemi.

Wśród największych i intrygujących miejsc można tu zwiedzić przede wszystkim stolicę, Abudżę, która, co może zaskakiwać, została zaprojektowana przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również wybrać się do Kano czyli antycznego miasta. Jego mury są wybudowane z cegieł suszonych w promieniach słońca, natomiast samo miasto zostało wybudowane w XI w. Godną uwagi jest ciekawa historia tego miasta, które pierwotnie sprawowało rolę państwa-miasta i było w posiadaniu plemienia Hasa. Meczet, który jest tam jedną z atrakcji, powstał w XV wieku.

Podróżując przez różnorodną Nigerię, warto zatrzymać się na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niespotykana fauna i flora, która się tam znajduje jest niezwykle różnorodna. Dodatkowym punktem którego nie można pominąć są tamtejsze gorące źródła. Rzecz jasna nie ma Nigerii bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta jest jedną z tych perełek, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.
Godnym zwiedzenia jest również Święty Gaj Oszun umiejscowiony na obrzeżach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są otoczone sanktuariami, ołtarzami i figurami Oszun – bogini płodności plemienia Joruba.

Do innych ważnych miejsc zaliczyć należy również Skansen w Jos – jedno z pierwszych muzeów tego kraju. Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że nad jego powstaniem czuwał polski naukowiec – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to prezentuje tradycyjne nigeryjskie budownictwo, a większa część dzieł znajdujących się w skansenie jest wykonane przez polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, warto zobaczyć także Muzeum Narodowe zlokalizowane w centralnej rejonie miasta Lagos. Odnajdziemy tam między innymi eksponaty i świadectwa historii, oraz architektury nigeryjskiej. W szczególności godna rekomendacji zdaje się być wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zamordowany jeden z prezydentów tego państwa. Muzeum wystawia także eksponaty z brązu oraz wyroby tutejszego rzemiosła. Innym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury znajdujące się w słynnym mieście Abudża. Ukazuje ono budowle Nigerii w rzeczywistych wymiarach i kształtach np. Pałac Katsina albo meczet Ilorin.

Odwiedzając ten kraj, nie da się nie zobaczyć niesamowitego Pałacu Oby. Ta robiąca wrażenie konstrukcja znajduje się w mieście Lagos i ma już 300 lat. Wzniesiono ją za rządów znanego monarchy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii najlepiej udać się w miesiącach od grudnia do marca. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepieniach przeciwko żółtej febrze. Na wyjazd dobrze jest wyposażyć się przede wszystkim w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem. Po kraju najłatwiej jeździ się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.